piątek, 1 maja 2009

Bardejov

Najstarsza wzmianka o Bardejove pochodzi z roku 1241. Na przełomie 13. i 14. stulecia osiedlili się w pobliżu osadnicy ze Śląska. Król Karol Robert udzielił im przywileje, które ze wsi zmieniły osadę na miasto. W roku 1352 uzyskało miasto przywileje na odbywanie się 8 dniowego jarmarku. Miasto było bezpieczne dzięki murom obronnym i basztom. W roku 1365 otrzymał Bardejov prawo gardła a w roku 1376 król Ludowit I. oznaczył go za swobodne miasto królewskie. Miasto stało się w 14. i 15. stuleciu bardzo znanym i sławnym, dzięki rzemieślnikom, którzy pracowali w 64 branżach rzemieślniczych, jak i handlarzom skupionym w 50 cecham. Z tego okresu pozostało dużo klejnotów, które świadczą o „złotym wieku" Bardejova. Są to budynki cerkiewne oraz świeckie, które i w dzisiejszych czasach stwarzają atmosferę średniowiecza.


Szczególną uwagę trzeba zwrócić na rynek miasta, który został wyłożony kamieniami z rzek, a z trzech stron otaczają go domy mieszczańskie, które zachowały do dzisiaj elementy gotyku oraz renesansu.W centrum rynku stoi ratusz miejski mieszczący w swym wnętrzu Muzeum Okręgu Šariš. Jest ono ciekawe raczej wyłącznie dla miłośników historii sztuki i malarstwa. Oprócz rzeźb znajdują się tam stare ikony i modele kościołów.Jest budowlą, na której łączą się elementy wcześniejszego renesansu z elementami i malowidłami późnej gotyki. Budowa ratusza rozpoczęła się w roku 1505 a została zakończona w roku 1511. Budowle mieli pod dozorem majstrowie Alexander i Alexius. Najcenniejszymi częściami ratusza są architektoniczne detale - portale, elementy dekoracyjne na szczytach, wejściowy arkier,schody, malowidła na ścianach, sufit drewniany w sali uroczystościowej w ratuszu, jak i malowane herby i napisy, które łączą późny gotyk z elementami wczesnego renesansu. Ratusz w Bardejovie był pierwszym budynkiem renesansu w tym regionie.Będąc na rynku podziwiamy ładnie odnowione mieszczańskie kamieniczki. Szczególnie ładnie prezentują się te na wschodniej stronie.Najważniejszym zabytkiem rynku w Bardejowie , wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO, jest parafialny Kościół Św. Idziego, (Sv. Egidia), znajdujący się w jego północnej części.Jego budowę rozpoczęto na początku XV wieku, w miejscu klasztoru cystersów. Świątynia otrzymała kształt wspaniałej trzynawowej bazyliki gotyckiej. Budowa kościoła została zakończona zasklepieniem głównej nawy w latach 1513 - 1518. Architektura o prostych kształtach skrywa mnóstwo cennych szczegółów i dzieł artystycznych. Wzrok przyciaga zespół 11 późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych, zbudowanych w latach 1460 – 1520, które do dzisiaj niezmiennie stoją na swoim miejscu. Są to jedne z najważniejszych dzieł gotyku na Śłowacji


Za najcenniejsze uważa się pochodzące z lat 1480-1490: boczny ołtarz Narodzenia Pańskiego, powstały w otoczeniu krakowskiego warsztatu W. Stwosza.oraz ołtarz św. KrzyżaWarto zajrzeć do Kaplicy NMP,gdzie znajduje się tzw mały ołtarz Marii PannyNa uwagę zasługuje pochodzący z 1495 r ołtarz św. Annyza którym możemy podziwiać wspaniale rzeźbioną i ozdobioną wizerunkiem 4 apostołów ambonę oraz kilkumetrowej wysokości misternie rzeźbione tabernakulum (na zdjęciu po lewej w głębi).Na belce łuku tęczowegoznajduje się golgota z ośmiometrowej wysokości krzyżem z doskonale anatomicznie odwzorowanym ukrzyżowanym Jezusem. Całość uzupełniają figury Matki Boskiej i św. Jana oraz dwóch ukrzyżowanych złoczyńców.

Niestety nie zachował się oryginalny ołtarz główny. Na jego miejscu znajduje sie neogotycki z 1878 wykonany przez I. Steindla. Ma 17 m wysokości i jest zdominowany przez trzy rzeźby - w środku św. Egídius, po prawej św Stefan a po lewej św Ladislava.Wychodząc z kościoła po lewej stronie możemy zobaczyć pochodzącą z 1485 r brązową chrzcielnicę wykonaną przez Pawła z Lewoczy na tle płyt nagrobnych z XVI w.Po wyjściu z kościoła po prawej stronie znajdują się zdjęte z wieży dwa dzwony kościelne.Dzwon Urban - powstał w 1584 u Jana z Tarnowa. Otwór ma średnicę 162 cm, wysokość 165 cm i wagę 4000 kg i dzwon Jan - gotycki wykonany w 1486 przez Jana Wagnera ze Spiskiej Novej Vsis. Ma średnicę 140 cm, wysokość 120 cm i wadze 2200 kilogramów. Do celów kościelnych służyły do 1990.

Przed wejściem do świątyni jest posąg św Floriana, patrona strażaków , wystawiony na pamiątkę po wielkim pożarze kościoła w 1774.Pora zwiedzić pozostałą część miasta. Spacerując spotykamy pozostałość po dawnych murach miejskich oraz basztęZ pozostałych atrakcji warto wymienić wysmukłą murowaną cerkiew grekokatolickiego kościóła pw. św. św. Piotra i Pawłaz misternie odrestaurowanym ikonostanemPo tak sporej dawce wrażeń związanych ze zwiedzaniem miasta warto udać się do położonego o kilka kilometrów uzdrowiska Bardejovske Kupele.

W polskich przewodnikach można znaleźć informację, że jest to odpowiednik naszej Krynicy. Jednak są to informacje na wyrost. Zabudowa uzdrowiska to w większości nowoczesne posocjalistyczne domy uzdrowiskowe o wyglądzie naszych osiedli z wielkiej płyty. Jedynie samo centrum i park zdrojowy zasługuje na uwagę. Szczególnie malowniczo prezentuje się pamiętający świetne czasy hotel AstoriaNa początku XIX w. nastąpił wielki rozkwit kurortu, który był jednym z najmodniejszych miejsc spotkań europejskiej arystokracji. Bywała tu Maria Luiza Habsburżanka, późniejsza małżonka Napoleona, rosyjski car Aleksander I i cesarzowa Elżbieta, żona Franciszka Józefa I. Jako że Sissi przyczyniła się do wzrostu popularności uzdrowiska, na jednym ze skwerów parku zdrojowego stoi jej posąg.Podchodząc bliżej możemy podziwiać jej sławną urodę uwidocznioną w brązowym odlewieW parku zdrojowym otoczonym stylowymi pensjonatami znajdują się dwa ogólnodostępne letnie kąpieliska z podgrzewaną wodą (jedno u wejścia na teren kurortu, naprzeciw parkingu, drugie w głębi doliny, na północnym krańcu parku).

11 komentarzy :

 1. Kolejna ciekawa wycieczka!
  U Ciebie to i zdjecia i opis, ktore zachwycaja i daja niezla porcje wiedzy. Ja prowadze tylko fotobloga i raczej na samych zdjeciach sie skupiam.
  A blog pisany mam na zupelnie inny temat w innym miejscu!
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna miejscowość z bardzo ciekawą architekturą, a Bazylika w stylu gotyckim przepiękna.
  Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Som Slovenka a v Bardejove som ešte nebola. No už som si dala návštevu tohto mesta do najbližších plánov.
  Pekné fotografie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne zdjęcia, bardzo ciekawy opis. Dotyczy to całego blogu. Gratuluję i dziękuję za podzielenie się :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Twoje zdjęcia uruchomiły moja pamięć .
  Byliśmy tam razem z żoną parę lat temu. Co za urokliwe miejsce !
  Ołtarz boczny to zupełna perełka - długo podziwialiśmy. Ponieważ jest na wyskości wzroku można napawać się szczególikami . Nie daje tego Stwosz w Krakowie ...
  Byliśmy też na świetnej wystawie w Muzeum, ale to już inna bajka.
  Dołączamy swoje ochy i achy do poprzednich wpisów - masz swietne oko!

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie przedstawiłeś to miejsce. Aż zatęskniłam za nim :) Może na wiosnę się znowu tam przejadę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Byłem , widziałem. Tu sobie wspomniałem ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. W Bardejovie byłem 2 razy. To bardzo urocze zabytkowe miasteczko. Kościół św. Idziego, to obok kościoła św. Jakuba w Lewoczy jeden z najwspanialszych zabytków gotyku we wschodniej Słowacji. W jaki sposób udało Ci się zrobić zdjęcia we wnętrzu? Gdy ja zwiedzałem, osoba sprzedająca bilety wstępu nie pozwalała kategorycznie fotografować. Cerkiew św.św. Piotra i Pawła była zamknięta i nie byłem w środku. Jak widzę, ma ładny ikonostas. Jak będzie okazja, to się tam jeszcze wybiorę. Ten reportaż ożywia wspomnienia i zachęca do zwiedzania.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkoda, że byłam tutaj w zimie. Twoje letnie fotografie zachęcają do ponownego odwiedzenia tego miasta:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Moje ulubione miasteczko :)moja corka spedza tam co roku wakacje u tesciow:) jak wraca do Swarzedza to mowi po Slowacku :)rodzinnie co roku jezdzimy na jarmok zawsze w ostatni weekend sierpnia.Bardzo fajne widoki sa z osiedla Vinbarg.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu