wtorek, 26 maja 2009

Jemielnica

Tym razem zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć prezentujących pocysterski zespół klasztorny oraz kościół pod wezwaniem NMP w Jemielnicy.

Jemielnica to wieś w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim. Miejscowość jest siedzibą gminy Jemielnica. Od 14 listopada 2008 r. obowiązuje podwójne nazewnictwo polsko-niemieckie (w j. niem. Himmelwitz).

Fundatorami opactwa byli: książę opolski Bolko, który wybudował w 1307 r. prowizoryczne drewniane pomieszczenia dla zakonników oraz jego syn Albert, książę strzelecki, który ufundował murowaną świątynię i klasztor.
Z tą fundacją wiązano nadzieje na podjęcie przez cystersów kolonizacji, bowiem samo opactwo wraz z okolicznymi wsiami znajdowało się w XIV w. w pobliżu wielkich pustkowi na lewym brzegu Małej Panwi.
Pod wpływem gospodarki cysterskiej znakomicie rozwinęło się w Jemielnicy młynarstwo (8 młynów w XVII w.) W dobrach klasztornych uprawiano rośliny zbożowe (XVIII w. głównie proso), chmiel, winną latorośl, hodowano owce i niewielką liczbę krów. Doskonale była rozwinięta również gospodarka rybna i pszczelarstwo. Produkowano piwo sprzedawane w licznych karczmach leżących w dobrach klasztornych.
W majątku opactwa funkcjonowały prawdopodobnie już w XIV w. kuźnice, a także smolarnia.

Zespół klasztorno - kościelny najlepiej prezentuje się od strony stawu.

Photobucket

Przez malowniczą bramę wchodzimy w obręb zabudowań dawnego opactwa

Photobucket

Wzok przyciągają detale tak w obrębie bramy

Photobucket

jak i na przykościelnej kaplicy

Photobucket

Po wejściu do kościoła jesteśmy olśnieni bogactwem rokokowego wnętrza.

Photobucket

Niestety zdjęcia przedstawiają tylko te fragmenty kościoła, które można zobaczyć prez solidną kratę.

Wewnątrz zachwyca dwanaście ołtarzy bocznych, których dwa pierwsze umieszczone przy prezbiterium, są z ok. 1740 roku. Przy każdym z ołtarzy wzdłuż nawy głównej możemy podziwiać złocone rzeźby świętych.

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Ołtarz główny usytuowany w absydzie prezbiterium został wykonany w 1734 r. w warsztacie Michaela Kosslera w Niemodlinie. Jest to konstrukcja dwukondygnacyjna na podwyższonym cokole. W zwieńczeniu figury Archanioła Michała i aniołów. W polu głównym obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej pędzla Georga Wilhelma Neuhertza.

Photobucket

Wyposażenie wnętrza uzupełniają: stalle ustawione po obu stronach prezbiterium, drewniane, polichromowane; ambona wykonana w 1769r. dekorowana motywami akantu i wieńców kwiatowych; organy rokokowe z 1777r. przez Jana Gotfryda Wilhelma Schefflera w Brzegu, złożone z dwóch prospektów (mniejszy wbudowany w parapet chóru i większy przy ścianie zachodniej zwieńczony glorią i ozdobiony obrazem Św. Cecylii.)
Ściany naw i prezbiterium zdobią liczne obrazy m.in.: sześć obraz ilustrujących życie Marii z 1767-1768r., czternaście stacji Męki Pańskiej XVIII w. ponadto Wizja św. Bernarda (poł Xviii.), Wszyscy Święci (pocz. XIX); Św Jan Nepomucen (XVIII/XIX w.) Św. Jadwiga śląska z 1767 (?), Św. Szczepan, Św. Anna z Matką Boską (oba z ok.poł. XVIII)
Wnętrze zdobią również rzeźby: rzeźba Chrystusa Echo Homo dłuta Jana Melchiora Oesterreicha z ok.1740r.; rzeźba przedstawiająca św. Wojciecha z XVIII w. W przedsionku grupa Ukrzyżowania z XVII/XVIII w.

Z powodu zamknięcia kościoła nie dane mi było zobaczenie Kaplicy Św. Józefa. Kaplica posiada polichromię barokową wykonaną w 1756r. przez Wolfa przedstawiająca św. Józefa Orędownika w otoczeniu aniołów, ponad którym jest Bóg Ojciec Duch Święty w obłokach. W strefie dolnej malowidła przedstawiciele wszystkich stanów i narodowości m.in.: cystersi na tle klasztoru w Jemielnicy i kongregacja św. Józefa na tle krajobrazu i iluzjonistycznej architektury. Ołtarz główny kaplicy, z parą kolumn i figurami św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, wykonano ok. 1740 roku. Znajduje się w nim obraz Świętej Rodziny z 2 poł. XVII w. malowany przez Michała Willmanna.

Przy okazji następnych wyjazdów postaram się jeszcze raz odwiedzić to miejsce, może wtedy uda się zrobić zdjęcia samej kaplicy

9 komentarzy :

 1. Kolejne ciekawe miejsce pokazales! Bardzo dziekuje za miła wycieczka i duza doze informacji :)
  Zdjecia piekne, ja tez lubie takie barokowe wnetrza kosciolow, ale ciezko z dobrymi zdjeciami w tych miejscach, wiadomo swiatlo bywa rozne!
  Tobie sie udalo! Gartuluje i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia, nigdy tam nie byłam, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowite wnętrze kościoła. Bardzo ładnie pokazane.
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 4. Często przejeżdżam tędy jadąc ze Śląska do Opola, chyba w Błotnicy Strzeleckiej jest drogowskaz na Jemielnicę i nigdy nie pokusiłam się, aby tam skręcić i się zatrzymać. Po zdjęciach widać, że warto i muszę przy najbliższej okazji to nadrobić. Dzięki, że pokazujesz takie miejsca. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam Twoich rejonów, co mnie uderza to bogate wyposażenie świątyń...u mnie to rzadkość...
  Fotografie bardzo profesjonalne. Gratuluję talentu:)

  Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 6. Postanowiłam nadrobić braki i jadąc dzisiaj do Opola skręciłam do Jemielnicy. Nigdzie, żadnego drogowskazu do opactwa. Nawet w samej Jemielnicy brak oznakowania. Faktycznie wnętrze kościoła robi wrażenie. Ciekawa jestem skąd miałeś informację o tym miejscu? Do tej pory nie natknęłam się na żadną wzmiankę o tym miejscu. Dzięki, że za pośrednictwem Twojego bloga mogłam tam dzisiaj być. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacja o Jemielnicy jest na stronach poświęconych Cystersom, a tematyka ich świątyń jest mi bliska. Staram się po kolei zwiedzać ich kościoły. Cieszę się, że mój post był pomocny.
   Pozdrawiam

   Usuń
 7. Fajny post, zdjęcia udane, ale coś się stało ze zdjęciem kraty w miejscu, gdzie powinno ono być wyświetla się informacja Photobucket. Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 8. Kościół jest otwarty w trakcie Mszy Świętych i nabożeństw oraz przed i po nich, wtedy można swobodnie wejść :) Polecam wybrać się w weekend majowy gdy jest tam jarmark cysterski, ponieważ jest też okazja aby wejść do krypt grobowych znajdujących się pod kościołem.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu