poniedziałek, 31 października 2011

Sainte-Chapelle

Będąc w pobliżu Pałacu Sprawiedliwości w Paryżu możemy zauważyć, że na jego terenie znajduje się strzelista gotycka budowla.Jest nią Sainte-Chapelle (Święta kaplica) – dwukondygnacyjna kaplica zamkowa położona w centrum dawnej siedziby królewskiej. Ufundowana przez króla Francji Ludwika IX, jako miejsce pochówku cennych relikwii Chrystusa z koroną cierniową na czele oraz świętych patronów Francji.Inicjatorem budowy i fundatorem był król Francji Ludwik IX Święty, który chciał wznieść pomieszczenie dla jednej z najcenniejszych relikwii świata chrześcijańskiego – korony cierniowej, którą cesarz Konstantynopola Baldwin II zastawił w Wenecji, a Ludwik Święty wykupił w 1239 r. Tam też znalazły się inne relikwie związane bezpośrednio z wydarzeniem ukrzyżowania Chrystusa w tym gwóźdź oraz fragment Krzyża Świętego. Cena nabycia relikwii była niemalże trzykrotnie wyższa od kosztów budowy Saint-Chapelle. Kaplica została zbudowana w latach 1241-1248 prawdopodobnie przez Pierre'a Montreuila.

Oglądając z zewnątrz strzelisty dach kaplicy zauważymy mnóstwo misternie wykonanych zdobień typowych dla gotyku francuskiego


Fasadę zachodnią flankują dwie niskie wieże ozdobione koronami cierniowymi, co nawiązuje do relikwii, dla której kaplicę zbudowanoJak już wspomniałem kaplica jest dwukondygnacyjna – dolną była przeznaczona dla członków dworu, a górna tylko dla rodziny królewskiej.

Wejście do kaplicy ozdobione jest portalem z postacią Panny Marii – patronki sanktuarium.Dolną część kaplicy wyróżnia ładne odrestaurowane sklepienie.Sklepienie wspiera się na ażurowych rozporach łączących filary bocznych naw


Na ścianach naw znajdują się medaliony przedstawiające 12 apostołóow


O wiele efektowniejsza jest część górna kaplicy.Znajduje się w niej 15 okien z XIII wieku o łącznej powierzchni 618 m2.Zdobią je wspaniałe witraże, każdy o wysokości 15 m, przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Ich łączna liczba to 1134.

W miejscu ołtarza znajduje się duży relikwiarzzawierający relikwie męki pańskiej m.in. koronę cierniowa oraz fragment krzyża świętego.

Ściany zdobią odrestaurowane polichromie.Z uwagi na cenne wyposażenie kaplicy turyści są poddani kontroli podobnej jak na lotniskach. Zakazane jest wnoszenie wszelkich ostrych przedmiotów.

13 komentarzy :

 1. Pięknie! Zazdroszczę wypraw w świat...
  -----------------------------------
  Zapraszam:
  Para w kuchni.
  Na turystyczny szlak!

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowita budowla. Podziwiam budowniczych. Z dzisiejszymi, nowoczesnymi technologiami i materiałami chyba nikt by czegoś takiego nie zbudował. Ładnie pokazałeś szczegóły Świętej Kaplicy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowite zdjęcia udało Ci się zrobić w takim wnętrzu!
  Nie mam zdjęć z wewnątrz z przyjemnością powspominałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. to niesamowite jaką wagę kiedyś przykładano do kazdego detalu...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ilekroć spotykam takie budowle, zawsze mnie zastanawia, jak sobie radzono w ówczesnych czasach z technologią? Nie było nowoczesnych:dźwigów, wind, rusztowań itd.. a mimo to tworzono niebotycznie wysokie sklepienia, bez stali, betonu itp.. Jestem pełen podziwu dla projektantów i budowniczych - niesamowite. Podobnie jestem pełen podziwu dla Twoich zdjęć z tego miejsca, które sprowokowały mnie do tej refleksji. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniale i zachwycające miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ładne zdjęcia. Miejsce przypomniało mi trochę katedrę w Kolonii (być może dlatego, że nie zwiedziłam za wiele takich miejsc), piękne witraże, kolorystyka, dbałość o szczegóły.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. oj marzy mi się wycieczka do Paryża...
  piękne zdjęcia:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Widziały to moje oczy, te piękne witraże sklepienie i zdobienia na wieżach . Cudne zdjęcia zrobiłeś. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeśli zdjęcia robią takie wrażenie to co dopiero rzeczywistość. Po prostu bajka.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wspaniałe zdjęcia tego niezwykłego zabytku. Podobnie jak w innych reportażach, świetny dobór detali ukazujących zabytek (tutaj: fragmenty wieżyczek, portalu, dekoracji ścian). Sądzę, że dysponujesz super zoomem, żeby z taką dokładnością pokazać szczegóły ażurowych wieżyczek.
  Janek

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu