sobota, 11 stycznia 2014

Szopka w Katowicach-Panewnikach

Pierwsze tygodnie po Nowym Roku to dobry moment, by zajrzeć do kościołów i w spokoju podziwiać postawione tam szopki bożonarodzeniowe. Na terenie Śląska od lat jedną z najczęściej odwiedzanych jest szopka w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach. Jej popularność wynika stąd, że jest to jedna z największych szopek kościelnych w Europie.Historia budowy szopek w Panewnikach sięga 1908 roku. Stopniowo budowano je coraz większe, a od 1949 roku zaczęto je wystawiać w miejscu ołtarza głównego.Wymiary szopki są imponujące. Wysokość od podstawy do wierzchołka to 18 metrów, a szerokość 12 metrów. Głębokość szopki to 10 metrów.

Centralną częścią szopki jest symboliczna grota.Pośrodku jej znajduje się żłóbek z przywiezioną z Betlejem figurką Jezusa.Po lewej stronie jest scena pokłonu Trzech Króli,a po prawej przybycia pastuszków.Powyżej chóry anielskie ogłaszają trąbami radosną nowinę.Obok pastuszkowie wypasają owcea powyżej widać mury zamkniętego miasta Betlejem.Ciekawostką jest rozmieszczenie gwiazd nad szopką, które dokładnie odwzorowują niebo nad bazyliką w wigilijną noc.

Szopkę można zobaczyć jeszcze przez cały styczeń do 2 lutego. Lepiej wybrać się tutaj w środku tygodnia, gdyż w niedzielę jest ona oblegana przez zwiedzających z małymi dziećmi.

Na terenie panewnickiej bazyliki znajdują się jeszcze dwie szopki. Jedna to żywa wystawiana w ogrodach klasztornych a druga to ruchoma możliwa do obejrzenia przez cały rok w specjalnym pomieszczeniu w bocznych zabudowaniach bazyliki.Po obu stronach groty znajdują się ruchome instalacje przedstawiające ważne postacie z historii Kościoła i Polski, a są to: św. Franciszek z Asyżu, św. Klara z Asyżu, św. Antoni Padewski, św. Maksymilian Kolbe, kard. Stefan Wyszyński, św. Wojciech, św. Matka Teresa z Kalkuty, Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, Jan III Sobieski, św. Jadwiga Królowa, św. Ludwik IX, Bolesław Chrobry, Mieszko I, św. Jacek Odrowąż oraz Trzej Królowie.


W pomieszczeniu szopki ruchomej znajduje się jeszcze ekspozycja małych, domowych szopek z różnych stron świata. Mnie najbardziej podobały się afrykańskie

oraz włoskaZapraszam do zwiedzenia pokazanych szopek, w tym również osoby, które już je widziały, gdyż co roku główna szopka w bazylice jest inaczej stawiana i zawsze jej wygląd jest pewną niespodzianką.

23 komentarze :

 1. Podziwiam Twoje doskonałe zdjęcia.
  Szopka w Panewnikach jest bardzo piękna. Jest jedną z największych w Europie.
  Masz rację, w każdym roku jej wygląd jest zmieniany. Oglądałam ją kilka razy.
  Mam nadzieję, że zdążę pojechać do Panewnik...
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Imponujące szopka główna, ale te mniejsze też są ciekawe. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowita szopka :) Takiej jeszcze nie widziałam. Wspaniałe rozmiary ale i kunszt jej wykonania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szopka była i jest dla mnie czymś magicznym. zawsze odwiedzaliśmy i porównywaliśmy. Lubie takie szopki na wprost, bez aluzji i podtekstów. Ta śliczna, udało Ci się zrobić niezwykle trafne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna , to prawda :) Byłam, widziałam.
  Świetne zdjęcia!
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne szopki. Przy żłóbku mogą być i słonie :) Czemu nie? W końcu to boże stworzenia.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne te szopki. Zarówno ta główna jak i te małe. Takie inne niż to, co widzimy zwykle u nas.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niesamowita! nie wiedzialam, ze w Polsce mamy takie cudo, ile detali, jaka pieczolowitosc w wykonaniu...jzu w tym roku nie zobacze, ale chcialabym tam kiedys dotrzec w czasie bozonarodzeniowym. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 9. Szopka jest piękna i co roku staram się ją odwiedzić, ale w tym roku nie będzie mi dane pojechać. Cieszę się, że mogłam ją chociaż na zdjęciach zobaczyć.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna robota - bardzo dobre zdjęcia.
  Pozdrawiam serdecznie.:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękna szopka, dzięki za jej pokazanie. Chyba nie często zdarza się, że szopka instalowana jest w miejscu głównego ołtarza.
  Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Cudowna!
  Te małe też są ciekawe.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
 13. Gusta mamy chyba podobne, bo i mnie najbardziej przypadły do gustu te afrykańskie :) Szkopa główna również robi ogromne wrażenie. Przede wszystkim jednak gratuluję zdjęć, świetnie wyszły. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dawno nie widziałam takiej szopki. Zawsze mam mieszane uczucia. Tym razem podziwiam szczególnie precyzję i pracowitość twórców.
  Podoba mi się . I gratuluję zdjęć - warunki z pewnością nie były rewelacyjnie łatwe ":)

  OdpowiedzUsuń
 15. feria barw... wyglada jak zdjecie... :) chociaz musze przyznacz, ze najwieksze wrazenie w zyciu zrobila na mnie szopka wykonana przez wiezniow auschwitz..... oczywiscie nie byla tak kolorowa i radosna... ale juz nie smece tlyko pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Prześliczna szopka, świetnie wykonane zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 17. przepiękna!
  a te afrykańskie rzeczywiście miłe dla oka:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Imponująca szopka. Jeszcze takiej nigdy nie widziałem. Chodzi o umiejscowienie w ołtarzu. Na pewno jest to więc niezła atrakcja dla turystów. A szopki afrykańskie? Tam Jezus był czarnym i niech ktoś im powie, że było inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ta afrykanska niezwykle ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
 20. Piękna szopka, ale jeszcze bardziej zachwycają mnie twoje zdjęcia:)

  OdpowiedzUsuń
 21. rzeczywiście niezwykła..., nie wiedziałam, dzięki:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Parę lat temu byłam tam i widziałam ją na własne oczy :) naprawdę robi wrażenie - polecam każdemu. A tak na marginesie to szopki afrykańskie także i na mi najbardziej sie podobały.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu