piątek, 2 stycznia 2015

Zamek w Starej Lubowni

Miejsce, które dzisiaj przedstawię znajduje się na Słowacji, ale jest ściśle związane z dziejami Polski. Przez ponad trzysta pięćdziesiąt lat zamek znajdował się w zastawie polskich królów i zarządzali nim polscy starostowie. Stało to się za sprawą pożyczki, jaką król Władysław Jagiełło przekazał królowi węgierskiemu Zygmuntowi Luksemburczykowi w 1412 roku. Za kwotę około 37 tys. kop groszy czeskich Polska otrzymała w zastawie sporą część Spiszu. Pożyczka nigdy nie została spłacona i dopiero rozbiory spowodowały odebranie Polsce zastawionych ziem.

Zamek jest malowniczo położony na wzniesieniu ponad miastem Stara Lubowna . Niestety niski pułap chmur i mglista pogoda uniemożliwiły mi zrobienie takiego zdjęcia. Dopiero idąc zakosami z parkingu zobaczyliśmy jego całą sylwetkę.Zamek został zbudowany na początku XIV wieku. Do jego najstarszej historii zapisali się członkowie znanych węgierskich szlacheckich rodów Omodejów i Drugethów. Będąc bliżej zamku z podziwem oglądam jego potężne umocnienia.Ostatni odcinek podejścia prowadzi ładną kasztanową aleją.Do środka zamku wchodzimy przez bramę pochodzącą z XVII w. Kiedyś znajdował się tutaj zwodzony most. Ponad bramą widać zabudowania wysokiego bastionu.Przed nami pierwszy dziedziniec,który razem z następnym


tworzył dawniej podgrodzie, gdzie okoliczni mieszkańcy mogli się schronić na wypadek ataku obcych wojsk.

My kierujemy się teraz wzdłuż południowych murów w głąb zabudowań zamkowych.


Po lewej stronie możemy wejść do środka wieży Bonera. Wewnątrz znajdują się ekspozycje przedstawiające historię zamku, jego dawny wygląd i kolejnych właścicieli. Nie brak tu symboli polskich.

Idziemy dalej ku pałacu barokowemu.


Znajdziemy w nim wystawy prezentujące funkcjonujące na Spiszu rzemiosła.


Kolejnym zwiedzanym miejscem jest bastion zachodni.Był to podstawowy element obrony zamku. Posiadał 8 armat i 16 otworów strzelniczych. Bronił najłatwiejszej do zdobycia zachodniej rubieży zamku. Wchodzimy na jedną z jego wież,by zobaczyć widok na okolicę. Normalnie powinniśmy zobaczyć na horyzoncie tatrzańskie szczyty, ale pogoda tego dnia nie sprzyjała takiej widoczności.Z wieży kierujemy się teraz do podziemnej części zamku, dawnych kazamatów.


Wracamy na powierzchnię, przed nami część mieszkalna zamku.Do środka wchodzimy późnogotycką bramą z ciekawym portalem tzw. oślim grzbietemWnętrza pokazują wyposażenie pałacu z XIX wieku. Tak mieszkała tutaj szlachecka rodzina Raisz. Mamy tu salon i salonik myśliwski


Ozdobą jednego z pokoi jest wspaniale zdobiony kaflowy piec.


Kolejne pokoje i sypialnia.
Po zwiedzeniu wnętrz zaglądamy do zamkowej kaplicy.Przed wejściem znajduje się mogiła w której spoczywają Apolonia i Jerzy Raisz.Kaplica św. Michała Archanioła pochodzi z XVII w. Zachowały się w niej trzy barokowe ołtarze.


Idąc dalej mijamy ruiny gotyckiego pałacu.


Przylega do nich wieża gotycka, najstarsza część zamku, pochodząca jeszcze z XIV w.Warto wejść na wieżę, skąd przy dobrej pogodzie mamy ładny widok na Tatry i Pieniny. Ja niestety musiałem zadowolić się widokiem z góry na teren zamku.
Kolejne zwiedzane pomieszczenia znajdują się w pałacu renesansowym. Zaczynamy od ostatniej kondygnacji.Stopniowo schodząc w dół poznajemy kolejne ekspozycje prezentujące m.in. dawne metody wytwarzania wina i piwa.


Po wyjściu z pałacu jeszcze raz wchodzimy do budynku kaplicy, ale z drugiej strony do jej podziemi. Znajduje się tam skarbiec a w nim replika polskich klejnotów koronacyjnych.Przypominają nam okres potopu szwedzkiego, gdy w latach 1655-1661 właśnie w tym zamku były ukryte.Ze skarbca idziemy się na mury baszty obronnej (rondla) z XVI w.Baszta chroniła wschodnią część zamku i powstała by uniknąć ewentualnych zagrożeń od wojsk tureckich.Obok baszty w pomieszczeniach wysokiego bastionu znajduje się wystawa poświęcona ostatnim właścicielom zamku z lat 1882-1945, rodzinie Zamojskich. Znajdziemy tu m.in. zdjęcia ze ślubu hrabiego Jana Zamojskiego z hiszpańską księżną Izabelą de Bourbon.To było już ostatnie miejsce na trasie zwiedzania zamku. Pętla się zamknęła i kierujemy się do wyjścia z zamku.Zamek można zwiedzać grupowo z przewodnikiem lub indywidualnie. Dostajemy wtedy opis trasy zwiedzania z zaznaczeniem najważniejszych miejsc na trasie. Bilet kosztuje 5 €.

Lokalizacja

24 komentarze :

 1. Znowu nas do wspaniałego i ciekawego miejsca zaprowadziłeś. Wspaniałe je na zdjęciach pokazałeś. Szkoda, że tam nie byłam, ale przecież mogę tam pojechać :). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię zwiedzać zamki. Nie wiem czy słyszałeś, ale ostatnio nad tymi z Dolnego Śląska wisi jakaś czarna seria podpaleń. Zamek Kliczków, Zamek Książ... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejmy nadzieję, że to jednak przypadkowe zdarzenia.

   Usuń
 3. Zamek piękny, ale jesień na zdjęciach jeszcze bardziej zachwyca😄

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejne piękne miejsce do odwiedzenia. Podobnie jak Skadi, lubię zamki, więc takich relacji nigdy dość :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zamków, jakie widzieliśmy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejny zamek do odwiedzenia...Zapisuję w zeszycie...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak ja uwielbiam zamki! Dzięki za wspaniałą wędrówkę po murach i wnętrzach. Swoją drogą, skoro pożyczka nie została nigdy spłacona, to zamek powinien formalnie należeć do Polski, choć na obcej ziemi :) Fantastyczne jesienne ujęcia i nasza historia, która z każdego zakątka spogląda. Fajosko! :) Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniały zamek. Mam go w planach na ten rok.
  Mimo mglistej pogody zrobiłeś jak zwykle fantastyczne zdjęcia.
  Zaskoczyło mnie, że wewnątrz można robić zdjęcia.
  czy za fotografowanie i filmowanie płaci się dodatkowo?
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie było dodatkowej opłaty, ale jak jest teraz - nie wiem.

   Usuń
 9. Piękne wnętrza i mebelki :) A ten piec po prostu jest cudowny!
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zwiedziłam ten zamek w listopadzie, bardzo mi się to zamczysko w Starej Lubowni podobało, pogodę mieliśmy o jeden procent lepszą, przez moment zaświeciło nam słońce. A tak o ogóle to historia Spiszu i Orawy jest niezwykle ciekawa. Pozdrawiam. Alina.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam zamki, w scenerii jesiennej robią jeszcze większe wrażenie :)
  Życzę Ci wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze w Nowym Roku :)
  Zdrówka i spełnienia marzeń! :)))

  OdpowiedzUsuń
 12. Jesteś mistrzem!!!!!! w fotografowaniu.
  Jak pewnie wiesz jestem zamkocholiczką.
  Musiałam kolejny raz spojrzeć na ten wspaniały zamek.
  Miłej niedzieli dla Ciebie i twoich Bliskich.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 13. U Ciebie zawsze można znaleźć miejsca, o których się nigdy nie słyszało :) Masz talent! Zamki uwielbiam, Słowacja blisko, więc może tam kiedyś zawitam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Stosunkowo blisko granicy. Ciekawe miejsce i wygląda na fajnie udostępnione i zagospodarowane.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawa relacja i fajne zdjęcia. Bardzo lubię zwiedzać zamki, więc będę się musiała tam wybrać. Szkoda że pogoda nie dopisała i nie było widoków na góry z wieży. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Piękny zamek i pięknie pokazany...
  Zamki to ja zawsze bardzo chętnie odwiedzam i oglądam.
  P.S. Szczęśliwego N. Roku 2015 :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. ale super zamek. Chętnie się tam kiedyś wybierzemy :)
  Super zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo fajny motyw na obrazie ołtarzowym. Reszta też mi sie podoba.

  OdpowiedzUsuń
 19. Aké krásne miesto máme na Slovensku :-) A jaj som tam nikdy nebola :-( Ďakujem za sprostredkovanie návštevy. Vy Poliaci to tam máte asi oveľa bližšie, ako ja z Bratislavy.
  Ďakujem aj za návštevu na mojich Potulkách svetom.

  OdpowiedzUsuń
 20. Potężne zamczysko cudownie położone.
  I ten piec kaflowy... cudo, nigdy nie widziałam tak ozdobionego pieca.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu